Zábery nasnímané dronom priniesli katastrofický pohľad na Amazonský dažďový pralesPohľad na Amazonský prales z vesmíru | Zdroj: The New Daily

Letecké zábery vyhotovené dronom ukazujú spúšť, ktorú po sebe zanechali rozsiahle požiare, ktoré sa prehnali amazonským dažďovým pralesom v poslednom mesiaci. Šesť štátov v Brazílii požiadalo o vojenskú pomoc v boji proti požiarom.

 

Ekológovia tvrdia, že poľnohospodári, ktorí skultivovali pôdu na pasienky, sú zodpovední za prudký nárast požiarov. Podľa BBC lesy zapálili úmyselne pre odlesnenie a vytvorenie priestoru pre chov
dobytka.

 

Amazónia je najväčší tropický dažďový prales na svete a jeho ochrana sa považuje za životne dôležitú v boji proti zmene podnebia kvôli obrovskému množstvu oxidu uhličitého, ktorý absorbuje. Toto územie je zodpovedné za tvorbu až 20 % kyslíka na Zemi. Celý postihnutý región v okolí a dokonca aj stovky kilometrov vzdialené Sao Paulo sú tak ponorené do tmavého dymu, cez ktorý takmer nepreniknú slnečné lúče.

 

Médiá priniesli zábery horiaceho pralesa, ktorý je dokonca viditeľný aj z vesmíru. V oblasti sa podľa
meteorológov očakávajú len mierne zrážky, a tie zrejme v dohľadnom čase neuhasia rekordné
množstvo požiarov. Podľa údajov o počasí a tamojších odborníkov dážď prinesie iba lokálne zrážky,
napísala utorok agentúra Reuters.

 

Podľa brazílskeho Národného ústavu pre vesmírny výskum v tomto roku zaznamenali v amazonskom
pralese v Brazílii nárast výskytu požiarov až o 79 percent. Požiare sa nevyskytujú iba v Brazílii, v Bolívii neďaleko hraníc s Paraguajom a Brazíliou horí najmenej 10-tisíc štvorcových kilometrov. Brazílska vláda medzitým nasadila na boj s požiarmi príslušníkov ozbrojených síl a vojenské lietadlá, ale podľa expertov tieto snahy zahasia iba malé množstvo požiarov a zabránia vzniku ďalším.

 

Pozrite si video horiaceho Amazonského pralesa, ktoré nasnímal dron

 

Zdroj: theguardian.com

Matej Golis

Matej Golis


Som fanúšikom GoPro kamier a dronov, ktoré ma očarili natoľko, že som sa rozhodol založiť portál SmartWear.sk a prinášať novinky z tejto oblasti. GoPro mám všade so sebou a určite aj teraz točím všetko naokolo. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk :-)