Akú pamäťovú kartu si kúpiť do GoPro kamery?Túto kartu používame už skoro dva roky v našej HERO4 Black | instagram.com/smartwear.sk

Aktualizované 24.9.2018: Článok platí aj pre najnovšie kamery GoPro HERO7 a HERO6.

 

Kedže kamery GoPro nemajú vstavanú pamäť je nutné si zakúpiť pamäťovú kartu ( kamery 360FLY ponúkajú internú pamäť ). Tých je na trhu veľmi veľa a týmto článkom by sme Vám chceli uľahčiť hľadanie tej správnej. GoPro má momentálne v ponuke tri modely: HERO5 Black, HERO5 Session a HERO Session. Kamery ponúkajú rozdielny dátový tok ( bitrate).

 

Model HERO5 Black HERO5 Session HERO Session
Bitrate v Mb/s ( mega bit ) 60Mb/s 60Mb/s 25Mb/s
Bitrate v MB/s ( mega byte ) 7.5MB/s 7.5MB/s 3.125 MB/s

Najdôležitejší je výber karty so správnou rýchlosťou zápisu. To znamená, že keď si kúpite pam. kartu, ktorá má pomalú rýchlosť zápisu, tak nebude stíhať zapisovať Vaše dobrodružstvo a bude Vám mrznúť celá kamera. Veľa krát riešime problém s mrznutím kamier. Vo väčšine prípadoch ( 9 z 10 ), môže za to práve karta s pomalým zápisom.

 

 

Veď si to len predstavte. Pijete vodu z pohára. Vaše hrdlo ma istý prietok + treba polykať. Teraz si predstavte, že pri pití z pohára Vám začne niekto liať do krku vodu z vedra. Asi by ste sa utopili. To isté platí aj pre kartu, keď nestíha zapisovať. Začína sa “topiť” v dátach a tým pádom mrzne celá kamera a Vy ste nervózny, že čo sa zase deje. Naozaj na karte nešetrite a kúpte si kvalitnú pamäťovú kartu.

 

GoPro odporúča pamäťové karty s označením Class 10 alebo UHS-I. Karty, ktoré majú toto označenie spľnajú potrebnú rýchlosť zápisu.

  • microSD, microSDHC a microSDXC
  • Class 10 alebo UHS-I označenie

 

Označenie Rýchlosť
Class 10 10MB/s – 80Mb/s
UHS-1 (U1) 10MB/s – 80Mb/s
UHS-3 (U3) 30MB/s – 240Mb/s

 

Pri kúpe si treba dávať pozor na jednú vec. Dátový tok v kamerách je označovaní jednotkou Bit ( Mb/s ). Pamäťové karty majú poväčšine označenie v Bytoch ( MB/s ). To Vás môže trochu zmýliť. Jedná sa o dve rozdielne jednotky. Jeden Byte obsahuje osem Bitov, čiže keď nájdete kartu, ktorá má rýchlosť zápisu 45MB/s, tak jej rýchlosť v bitoch je 360Mb/s. Najvyšší dátový tok v GoPro je 60Mb/s. Keď ho vydelíme číslom osem dostaneme hodnotu 7.5MB/s –  60Mb/s : 8 = 7.5MB/s. Skúste si zapamätať, že veľké písmenko B obsahuje 8 malých písmeniek b.

 

Karty, ktoré majú označenie “Works With GoPro” | Zdroj: gopro.com

 

Model HERO5 Black HERO4 Black HERO4 Silver HERO5 Session HERO Session
Max. veľkosť 128GB 128GB 128GB 128GB 128GB
Dátový tok 60Mb/s 60Mb/s 45Mb/s 60Mb/s 25Mb/s
Karta s min. zápisom 7.5MB/s 7.5MB/s 5.625MB/s 7.5MB/s 3.125MB/s
Odporúčaný zápis 10MB/s 10MB/s 10MB/s 10MB/s 10MB/s

Odporúčame si zakúpiť kartu, ktorá ponúka aj vlastnosti ako vodeodolnosť, nárazuvzdornosť a podobne. Môže sa Vám totižto stať, že kartu zabudnete v nohaviciach, ktoré ste dali do prania. Tým pádom môžete povedať lacnej karte a dátam ” Nazdar”. Dáta sú veľmi dôležité a niekedy sú vzácnejšie ako samotná kamera. Kvalitné pam. karty ponúka výrobca Sandisk, Lexar a Samsung.

 

Správne fungovanie karty zaručuje aj nápis “Works With GoPro”

Zoznam podporovaných kariet nájdete TU.

 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk 🙂

 

Zdroj: sandisksdcard