Iránske „vražedné“ drony v SýriiDron po páde

Izraelská armáda len zriedka pripúšťa akékoľvek operácie v Sýrii, ale v sobotu vyhlásila, že jej vojenské zásahy zabránili iránskemu útoku na Izrael „pomocou vražedných robotov“. Predseda vlády Benjamin Netanjahu dokonca i verejne vyzdvihol izraelskú armádu za jej „veľkú snahu“. Útok cielil na iránske radikálne jednotky Kuds a šíitske milície, ktoré v posledných dňoch pripravovali útoky zo Sýrie na ciele v Izraeli,“ uvádza sa vo vyhlásení izraelskej armády. 

 

Sýrsky vojenský zdroj, ktorý citovala oficiálna tlačová agentúra Sana, uviedol, že sýrska vzdušná obrana „zamerala nepriateľské ciele z Golanu smerujúce do oblasti okolo Damašku“. “Na agresiu sme zareagovali okamžite a väčšina nepriateľských rakiet  bola zničená skôr, ako dosiahli svoje ciele,” uviedol zdroj.

 

Netanjahu na twitteri oznámil: „Opakujem: Irán nemá nikde imunitu. Naše armádne sily zasahujú všade tam, kde sa objaví iránska agresia. Ak niekto zaútočí s cieľom, aby vás zabil, zabite ho ako prvý.”

 

Prieskumné drony samozrejme využíva aj Izrael. Ich dron spadol v nedeľu na južnom predmestí Bejrútu, ktoré je baštou Hizballáhu. Druhý dron explodoval nízko nad zemou. Svedkovia hlásili jednu veľkú explóziu, ktorá otriasla oblasťou a spôsobila požiar. „Armáda okamžite prišla na miesto, kam drony spadli, a oblasť uzavrela,“ uviedla libanonská armáda vo vyhlásení.

 

Stalo sa to niekoľko hodín po útoku pri Damasku. Prvý z malých prieskumných dronov dopadol na strechu mediálnej kancelárie Hizballáhu, druhý sa na mieste objavil zhruba o trištvrte hodiny neskôr, o 2:30 miestneho času (1:30 SELČ) a z dosiaľ neznámych príčin explodoval. Podľa hovorcu Hizballáhu nemalo hnutie s haváriou nič spoločné. „Ani jeden z dronov sme nezostrelili,“ uviedol hovorca.

 

Zdroj: bbc.com

Matej Golis

Matej Golis


Som fanúšikom GoPro kamier a dronov, ktoré ma očarili natoľko, že som sa rozhodol založiť portál SmartWear.sk a prinášať novinky z tejto oblasti. GoPro mám všade so sebou a určite aj teraz točím všetko naokolo. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk :-)