E-shop
Domov / Legislatíva v oblasti UAV alebo ako (ne)lietať s dronmi na Slovensku

Legislatíva v oblasti UAV alebo ako (ne)lietať s dronmi na Slovensku

Update pre rok 2019 si môžete prečítať v našom najnovšom článku na tomto odkaze.   Otázka, ktorá nám je v poslednej dobe dosť kladená znie takto: "Chcem si kúpiť dron a natáčať videa len tak pre seba - na turistike, výlete a podobne. Môžem?" Musíte spĺňať určité pravidlá. My sme zatelefonovali na Dopravný úrad a nižšie nájdete […]

Bez papierov môžeme len takto sedieť

Update pre rok 2019 si môžete prečítať v našom najnovšom článku na tomto odkaze.   Otázka, ktorá nám je v poslednej dobe dosť kladená znie takto: "Chcem si kúpiť dron a natáčať videa len tak pre seba - na turistike, výlete a podobne. Môžem?" Musíte spĺňať určité pravidlá. My sme zatelefonovali na Dopravný úrad a nižšie nájdete zopár informácií, ku ktorým sme sa dostali.

Ako to teda je?

Pokiaľ ide o dron do 20 kg a má vstavanú kameru, tak s ním nemôžete lietať pretože ide o leteckú prácu (definícia leteckej práce nižšie). Pokiaľ budete lietať bez oprávnenia, dopúšťate sa trestného činu a môžete byť pokutovaný. Ak chcete lietať podľa pravidiel, musíte požiadať o povolenie na vykonávanie let. prác. Je nutné prejsť skúškou, ktorá pozostáva z teoretickej a praktickej časti. Termín skúšok je raz za mesiac. Teoretická skúška pozostáva zo 7 predmetov. Pokiaľ ich neurobíte naraz, nič sa nedeje. Ostatné predmety si môžete dorobiť na ďalšej skúške. Dron, s ktorým budete vykonávať praktickú časť skúšky je nutné registrovať na Dopravnom úrade (trvá to približne 1-2 týždne) a tiež je potrebné ho mať poistený (cca 450€ ročne).     Ďalej je potrebné na Dopravný úrad (ďalej DÚ) zaslať letovú príručku, ktorá musí obsahovať približne 40 strán a DÚ vám ju musí, ale tiež nemusí schváliť. V nej musí byť popísané ako a s čím vykonávate let. práce. Povolenie na vykonávanie leteckých prác stojí 600 eur a platí jeden rok. Jeho každoročné predĺženie cca 350 eur a každá zmena alebo doplnenie 60 eur. Toto povolenie je možné vydať len právnickým osobám (na IČO), čiže ak ste len nadšenec povolenie nedostanete. Povolenie platí len na území Slovenskej republiky, teda ak chcete ísť vykonávať let. prace do Čiech, musíte si urobiť skúšky aj tam. Týmto povolením to nekončí. Sú ešte ďalšie povinnosti, ktoré je potrebné splniť (dodržiavať výšku 120m, poznať letové zóny, hlásiť sa veži na letisku, mať založenú firmu, ktorá je oprávnená vykonávať let. práce atď.) Článok mal poslúžiť ľudom, ktorí si chcú kúpiť dron len tak pre seba.

Takto definuje leteckú prácu Dopravný úrad:

"Letecké práce sú za odplatu vykonávané letecké činnosti v poľnohospodárstve, lesnom a vodnom hospodárstve, stavebníctve, zdravotníctve, na reklamu, na fotografovanie, na prieskum. Letecké práce možno vykonávať len na základe povolenia vydaného Dopravným úradom. Dopravný úrad v povolení určí rozsah a podmienky na vykonávanie leteckých prác."

Dopravný úrad nariaďuje takto:

Ak je na zariadení kamera, je to vždy letecká práca - čiže aj keď nemáte za ňu korunky, nemôžete lietať. Podľa našich zistení by to bolo možné len v prípade, že objektív kamery prelepíte nepriehľadnou páskou alebo vyberiete pamäťovú kartu, ale to tiež za určitých podmienok. S dronom je zakázané lietať ďalej ako 1km od pilota a zároveň je potrebné s dronom udržiavať vizuálny kontakt. Čiže tie 4, 7 a 10 km dosahy, ktoré nám ponúka výrobca DJI sú z tohto hľadiska nepoužiteľné. Nemôžete lietať v zástavbe (mesto, dedina a pod.) a musíte dodržiavať 50 metrovú vzdialenosť od budov, ľudí, zvierat a dopravných prostriedkov. Je zakázané lietať v noci a používať FPV okuliare. Ako bolo už spomenuté, s dronom musí pilot udržiavať vizuálny kontakt - R.I.P DJI Goggles.

Ministerstvo obrany zase takto:

Ak chcete ísť lietať s dronom, ktorý je osadený kamerou, je nutné to ohlásiť na Ministerstvo obrany (ďalej MO) a musíte na let získať povolenie. Zábery, ktoré nasnímate, musíte odoslať na MO. Príklad, pracujete na prezentačnom videu pre hotel a potrebujte použiť len 2-3 krátke zábery. Tak tie vystrihnete, napálite na DVD a odošlete na MO a čakáte. Majú na to 30 dní. Ak vaše zábery nie sú schválené, tak ich nemôžete zverejniť a odovzdať niekomu inému. Zábery až do schválenia podliehajú utajovaným skutočnostiam. Pred lietaním musíte získať aj povolenie od majiteľov pozemkov, nad ktorými budete lietať.   Celkom zložité, však? Pevne veríme, že časom sa to zlepší a bude to oveľa jednoduchšie. Väčšina informácii je čerpaných zo stránok Dopravného úradu - TU.   V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk 🙂   Zdroj: Dopravný úrad, Otto V.

magnifiercrosschevron-down