E-shop
Domov / Návod na aplikáciu DJI Fly: Automatické sledovanie objektov | 6. časť

Návod na aplikáciu DJI Fly: Automatické sledovanie objektov | 6. časť

V ďalšej časti seriálu vás prevedieme prácou s automatizovanými video režimami. Ako v predchodzích dieloch sú postupy demonštrované na drone DJI Mini 3 Pro, avšak väčšina z nich je zhodná s väčšinou ďalších modelov DJI. Môžu sa ale líšiť v niektorých parametroch, podľa vybavenia konkrétneho modelu. Vo verziách Enterprise nemusia byť niektoré funkcie dostupné.  Využitie automatizovaných režimov Hlavným benefitom dronov […]

V ďalšej časti seriálu vás prevedieme prácou s automatizovanými video režimami. Ako v predchodzích dieloch sú postupy demonštrované na drone DJI Mini 3 Pro, avšak väčšina z nich je zhodná s väčšinou ďalších modelov DJI. Môžu sa ale líšiť v niektorých parametroch, podľa vybavenia konkrétneho modelu. Vo verziách Enterprise nemusia byť niektoré funkcie dostupné. 

Využitie automatizovaných režimov

Hlavným benefitom dronov DJI sú možnosti natáčania kvalitného videa. Natáčania krajiny z väčšej výšky 30-120 m zvládajú všetky drony bez výnimky a nie je na to potrebné žiadne zvláštne vybavenie ani funkcie. Väčšina dronov DJI má 3-osový gimbal (okrem FPV modelov), ktorý zabezpečuje dostatočnú stabilizáciu obrazu počas letu aj pri visení. Vybavenejšie modely ako je práve DJI Mini 3 Pro umožňujú však oveľa viac. Základom sú režimy aktívneho sledovania objektov. Do týchto režimov sa dostanete tak že namierite kameru dronu na objekt, ktorý by ste chceli sledovať (auto, osobu, loď, budovu...) a prstom na displeji ho orámujete. Automatika vytvorí okolo objektu rámček a v jeho dolnej časti zobrazí ikonu objektu ktorý rozpoznala (auto, osoba, loď...). Zároveň umiestni objekt asi do stredu záberu, s ohľadom na kompozíciu. V spodnej časti obrazu sa zobrazí kontextové menu s tromi položkami Active Track, Spotlight POI, ktoré je defaultne nastavené na Spotlight – sledovanie.

Letový režim Spotlight DJI

Pri voľbe Spotlight bude dron neustále sledovať označený objekt. Upozorňujeme, že ani jeden zo sledovacích režimov nie je zviazaný so spustením záznamu, takže samotný záznam musíte spustiť. Ak budete s dronom lietať okolo objektu,  kamera bude stále sledovať označený objekt (napr. auto alebo osobu). Tento režim je pri filmovaní veľmi dôležitý, pretože umožňuje udržovať záujmovú osobu alebo objekt stále v obraze, aj keď okolo neho lietate a vy môžete sledovať okolie drona aby ste nenarazili do nejakej prekážky.

Ak dron necháte vo vise, bude sa otáčať za objektom, ale zostane na mieste.  Tento režim je vhodný aj na stacionárne objekty, ak chcete napríklad nafilmovať nejakú vežu, strom alebo niečo podobné. U stacionárnych objektov s nepravidelnými alebo nejasnými tvarmi nemá význam objekt rámovať, pretože pri oblietavaní okolo neho by ho dron stratil. V takom prípade iba ťuknite na miesto kam má kamera mieriť, dron si ho označí ako záujmový bod a bude záber udržiavať na ňom.

Letový režim Active Track

Režim Active Track  je plne automatický režim aktívneho sledovania objektu. Po označení objektu naň prepnete z voľby Spotlight. V rámci Active Trace máte na výber z dvoch typov sledovania. Trace funguje ako klasické sledovanie. Ak budeme napríklad sledovať auto, je v podstate jedno z ktorej strany sa k nemu postavíme s dronom, po označení zvoľte Trace a pre začiatok sledovania stlačte tlačidlo Go a nezabudnite na spustenie záznamu. Dron sa bude za objektom otáčať a keď sa objekt začne vzďaľovať, letí za ním a snaží sa udržiavať od objektu konštantnú vzdialenosť. Keďže dron v tomto režime letí vždy dopredu, je funkčný aj systém vyhýbania sa prekážkam a tak ho možno využiť aj v redšie zarastenom lese na sledovanie cyklistov či turistov. Ideálne, ale je pokiaľ má vegetácia listy. V zimnom období môžu byť problémom tenké vetvičky bez listov ktoré systém nedokáže spoľahlivo zdetegovať. Na to treba myslieť. Ak vidíte, že hrozí kolízia zastavíte sledovanie tlačidlom STOP. Dron sa zastaví a zostane visieť na mieste.

Letový režim Parallel

Druhým spôsobom sledovania je Parallel. Ako názov napovedá umožňuje súbežné sledovanie objektu. Ak sa, v našom prípade k autu, postavíte s dronom tak aby ho videl spredu sprava, zboku, zozadu zľava a podobne, po spustení sledovania tlačidlom Go sa dron bude snažiť udržiavať túto polohu voči autu aj za pohybu. Zo začiatku sa preto treba pozvoľna rozbiehať aby si dron stihol vypočítať smer vášho pohybu a potom možno plynule zrýchliť. Ak je rýchlosť príliš vysoká, dron vás na to na displeji upozorní.

Tieto režimy majú tiež limitovanú minimálnu výšku a ak ste nižšie, pri spustení sledovania vás na to dron upozorní. Treba trocha vystúpať a spustiť režim znova. Pri paralelnom sledovaní naviac nefunguje systém vyhýbania sa prekážkam, preto treba byť pri lietaní opatrný a pokiaľ možno lietať tam, kde nehrozí zrážka s prekážkou.

Letový režim POI (Point Of Interest – bod záujmu)

Posledným z režimov je POI (Point Of Interest – bod záujmu). Ten po označení objektu a spustení tlačidlom Go krúži okolo objektu v pravidelnom kruhu v konštantnej vzdialenosti v akej bol pri označení. Ide o plne automatický režim. Po jeho zvolení sa vám zobrazia polkruhové šípky, na ktorých si môžete nastaviť smer a rýchlosť krúženia. Tento režim je výborný ak chcete natočiť nejakú pamiatku, objekt, auto, loď a podobne. Veľmi zaujímavé využitie má aj za pohybu kedy môže okolo vás pomaly krúžiť a ukázať tak okolie, pričom stred krúženia prispôsobuje vášmu pohybu. To sa dá výborne využiť pri turistike alebo na bicykli, ak idete niekde po hrebeni a chcete divákovi ukázať panorámu okolia. Výhodou tohto režimu je, že nemá obmedzenie minimálnej výšky, takže takto môžete krúžiť aj 1 meter nad zemou. Treba však sledovať okolie, pretože systém vyhýbania prekážok v tomto režime nefunguje, takže nevie zareagovať ani na prípadnú terénnu vlnu. Možno s ním však vytvárať veľmi zaujímavé zábery.     

Automatizované režimy predpokladajú, že obsluha vie ako sa za letu správajú. Preto odporúčame prvý krát tieto režimy vyskúšať na miestach s dostatkom voľnej plochy bez prekážok aby ste vedeli ako dron počas týchto režimov manévruje a ako sa správa. Počas ich používania tiež zabezpečte aby ste mali na dron priamy výhľad a v žiadnom prípade ich nepoužívajte mimo dohľadu. Riskujete tak stratu alebo poškodenie drona, cudzieho majetku alebo zranenie osôb.

magnifiercrosschevron-down