Pobrežná stráž Spojeného kráľovstva plánuje skúšobne zapojiť drony v juhozápadnom AnglickuBezpilotné lietadlo UAV alebo tiež dron

Britská námorná a pobrežná stráž chce začať využívať drony na pomoc pri mimoriadnych záchranných akciách a na sledovanie lodí pri juhozápadnom pobreží Anglicka.

 

Briti otvorili tender v celkovej hodnote 990.000 GBP a vyzvali UAV špecialistov, aby poslali svoje ponuky do termínu 19. augusta 2019. Uvádza sa v ňom, že drony by mohli pomôcť znížiť Britskej námornej a pobrežnej stráži náklady a zefektívniť ich prácu.

 

Vláda si uvedomuje, že bude potrebné zmierniť pravidlá pre pravidelné lety za hranicami dohľadu prevádzkovateľov, resp. pilotov dronov. Záujemci o kontrakt musia podrobne opísať svoju schopnosť vyhľadať hlásenú nezvestnú osobu alebo plavidlo do vzdialenosti 6,2 míle (10 km) od brehu v slabo osvetlených, hmlistých a / alebo veterných podmienkach. Cieľom bude odovzdať dronom získané informácie posádke záchranárskeho vrtuľníka alebo záchranných člnov.

 

V ohlásenom tendri sa tiež uvádzajú ďalšie potenciálne využitia UAV ako napríklad sledovanie závažnosti znečistenia životného prostredia plavidlami, ale aj pomoc a podpora orgánov činných v trestnom konaní, ktoré monitorujú dianie na oblohe a v okolí Lamanšského prielivu. Práca dronov bude kontrolovaná človekom, no snaha je, aby sa aspoň niektoré činnosti mohli časom zautomatizovať. 

 

Nejde o prvý prípad, kedy Britská stráž skúma možnosti využívania UAV. V minulom roku sa spojila s Kráľovskou národnou inštitúciou pre záchranné člny a spoločne absolvovali päťdňové cvičenie v St. Athan v južnom Walese, kde simulovali použitie dronu na záchranu ľudí z mora a tiež nacvičovali pomoc pri vyťahovaní ľudí uviaznutých v bahne.

 

Pozrite si video ako sa pomocou dronov dajú zachrániť životy topiacich sa v mori TU.

 

Zdroj: bbc.com

Matej Golis

Matej Golis


Som fanúšikom GoPro kamier a dronov, ktoré ma očarili natoľko, že som sa rozhodol založiť portál SmartWear.sk a prinášať novinky z tejto oblasti. GoPro mám všade so sebou a určite aj teraz točím všetko naokolo. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk :-)