Novinka na trhu – dron s plameňometom. Je to vôbec dobrý nápad?Dron s plamentom | Zdroj: throwflame.com

Tento týždeň zahájila spoločnosť špecializujúca sa na výrobu plameňometov predaj produktu, ktorý sa dá pripojiť ku komerčným dronom. TF-19 Wasp dokáže šľahať plamene až do ôsmich metrov a so svojou objemovou kapacitou 1 galón poskytuje 100 sekúnd plamenometu.

 

Spoločnosť produkt ponúka ako užitočný nástroj pre každého, kto chce zničiť na popol osie hniezda, vyčistiť vodiče vysokého napätia alebo zapáliť časť poľa z bezpečnej vzdialenosti. Tieto prípojky sú vhodné pre drony vážiace minimálne 2,2 kg.

 

Ak sa zamýšľate nad ich legálnym používaním, vyzerá to tak, že minimálne v USA je ich používanie absolútne povolené. Podľa federálneho zákona nie sú tieto plameňomety považované za zbrane. Ich užívatelia musia „len“ rešpektovať miestne predpisy.

 

Existujú však minimálne dva dôvody, pre ktoré by sa mali bezpečnostní analytici či miestna vláda zamyslieť nad určitými reštrikciami pri ich používaní. Prvým dôvodom na obavy je komu sa takýto plameňomet napojiteľný na dron dostane do rúk. Ide predsa o stroj, ktorý dokáže spôsobiť značné škody na ľuďoch a majetku. 

 

Druhou obavou je fakt, že je to plameňomet napojiteľný na lietajúci, diaľkovo ovládaný dron. To znamená, že riziko je podstatne vyššie ako keby išlo o plameňomet pohybujúci sa „len“ na zemi. Je tu značný priestor pre ľudskú chybu, tiež potenciál pre mechanické zlyhania a vysoké je aj riziko nehody spôsobené chybnou manipuláciou. Predsa len, ak sa nejakému majiteľovi dronu šmykne prst, najhoršie na tom je zväčša jeho dron. V prípade dronu s plameňometom si nemôže byť nikto istý, že neponesie následky takéhoto „pošmyknutia“. My sa samozrejme tešíme podobným šialenostiam, ale toto nám príde veľmi nebezpečné.

Videoukážka

 

Zdroj: throwflame

Matej Golis

Matej Golis


Som fanúšikom GoPro kamier a dronov, ktoré ma očarili natoľko, že som sa rozhodol založiť portál SmartWear.sk a prinášať novinky z tejto oblasti. GoPro mám všade so sebou a určite aj teraz točím všetko naokolo. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk :-)