Kazia nepotvrdené správy dronom povesť?
Bohužiaľ, média vyhlásili už viackrát, že práve dron zapríčinil poškodenie, alebo leteckú nehodu, čo sa nakoniec vždy vyvrátilo. Tentokrát šlo už o siedme neoprávnené prehlásenie. Najmenej druhýkrát sa prehlásenie zo strany médií týkalo práve poškodenia dielektrického krytu dronom. Aj napriek všetkým skvelým veciam, ktoré drony dokážu, či už to je vytváranie prekrásnych záberov alebo pomoc pri záchrane životov, niektorí ľudia si stále myslia, že drony predstavujú pre oblohu a teda aj pre letecký priestor nebezpečenstvo. Výrobca dronov DJI nazbieral desiatky príkladov z celého sveta, keď boli ich výrobky neprávom očierňované. Väčšinou boli na drony nalepené obvinenia z nehôd, ktoré skutočne spôsobili vtáky, balóny, netopiere, plastové tašky a technické chyby lietadla. Spoločnosť „Elevating Safety“ dokumentuje to, ako letecký kontrolóri z USA, Veľkej Británie a Európy uchovávajú výpisy sťažností na drony, aj keď vedia, že nie sú presné a správne. Táto spoločnosť vlastne vyšetruje roky podávania správ médiami o nehodách, z ktorých obvinili dron, ale v skutočnosti ich zapríčinilo niečo iné. Toto vysvetľuje fakt, že aj tí najlepší piloti lietadiel a helikoptér majú často veľký problém identifikovať ostatné objekty na oblohe. Odhadnutie vzdialenosti cudzích predmetov a ich potencionálneho rizika je pre pilotov ešte o niečo náročnejšie.
Vyjadrenie spoločnosti DJI
Spoločnosť DJI prehlásila, že sú si vedomí veľkého množstva pilotov dronov, ktorí chcú lietať bezpečne a zodpovedne. DJI pracuje už roky na vývoji bezpečnostných technológii aby pomohlo dronom udržať ich obdivuhodnú bezpečnosť. Od začiatku ďalšieho roka plánuje DJI nainštalovať profesionálne letecké meracie systémy do novej série dronov, aby tak mohli varovať pilotov pred potencionálnou zrážkou. Aj vďaka všetkým týmto technológiám sú drony tak bezpečné, ale to množstvo zlých dojmov z dronov sa len tak nestratí. DJI tvrdí, že správy o nehodách, ktoré zapríčinil dron sú nie len mätúce, ale aj škodlivé pre proces zlepšovania bezpečnosti. Spoločnosť DJI verí, že vyvrátenie správy z decembra 2018 bude jeden z dôvodov prečo budú média a aj široká verejnosť skeptickejší, keď budú znova čítať, alebo počuť o neoverenom tvrdení, že dron ohrozil lietadlo stovky metrov nad zemou. AJ toto je jedne z dôvodov prečo výrobca pracuje na novinke AirSense. https://www.youtube.com/watch?v=p5T8zg306uc&t Zdroj: dji
V decembri 2018 započuli piloti lietadla pri pristávaní v Mexiku hlasné buchnutie. Anténa, ktorá bola umiestená na prednej časti lietadla bola vážne poškodená. Toto poškodenie býva väčšinou zapríčinené zrážkou s vtákom, ale tento raz tomu tak nebolo. Viacero technikov sa vtedy zhodlo na tom, že došlo k zrážke s dronom. Dnes už vieme, že sa mýlili. Mediálna spoločnosť Bloomberg News zverejnila výsledky skúmania tohto poškodenia. Americká komora pre dopravnú bezpečnosť vyhlásila, že došlo ku vnútornému kolapsu v dielektrickom kryte a to preto, lebo bol nevhodné namontovaný. Identifikačné laboratórium v Smithsonovom inštitúte nenašlo žiadnu vtáčiu DNA ani perie.