Novinky zo sveta dronov – DJI plánuje zaviesť nové AirSense prijímačeIlustračné foto: @jeshoots at Pexels

Pred pár dňami spoločnosť DJI oznámila, že od roku 2020 vybaví všetky svoje drony prijímačmi AirSense ADS-B. Toto oznámenie je len časťou plánu DJI vybaviť hardvér ich prístrojov novými bezpečnostnými prvkami. Cieľom technologických inovácií je riešiť potreby regulácie – a minimalizovať potrebu nových a prísnejších predpisov.

 

Spoločnosť DJI ako najväčší svetový výrobca dronov, ktorý má podľa najkonzervatívnejších odhadov  vo vzduchu viac ako 60 % svojich dronov, je to veľmi zmysluplný cieľ. „Cieľ DJI je maximalizovať bezpečnosť, podporovať inovácie a minimalizovať konflikty,“ píše sa ďalej vo vyhlásení DJI.

 

Odborníci sa však pozerajú na tieto opatrenia skepticky. V Amerike, ale aj v Európe chýba systém zberu spoľahlivých dát o haváriách či neželaných interakciách dronov.

 

Problém chybných údajov je jasný: regulačné orgány využívajú údaje na vytvorenie usmernení, ktoré majú významný dopad na trh dronov. Okrem implementácie bezpečnostných riešení, ktoré predstavujú najpravdepodobnejšie potenciálne riziká, DJI vyzýva letecký priemysel, aby pomohol zlepšiť dostupné údaje – a eliminoval dohady, pokiaľ ide o bezpečnosť a reguláciu dronov:

 

„Je to už dávno, čo tradičné a dronové letecké spoločnosti vyvinuli spoločné a akceptované postupy pre zber, analyzovanie a reportovanie o neželaných incidentoch na oblohe,“ píše sa vo vyhlásení DJI. „… Odvetvové skupiny musia vyvinúť funkčné vedecké štandardy na hlásenie incidentov s dronmi, s prísnymi metódami získavania podrobných informácií pri odfiltrovaní tvrdení, ktoré majú malý alebo žiadny vplyv na bezpečnosť.“

 

„To si bude vyžadovať úsilie o spoluprácu medzi všetkými, ktorí majú záujem o bezpečnosť na oblohe, vrátane výrobcov dronov a pilotov, letísk a leteckých spoločností, profesionálnych a súkromných pilotov a mnohých ďalších.“

 

 

Zdroj: dronelife, jrupprechtlaw

Matej Golis

Matej Golis


Som fanúšikom GoPro kamier a dronov, ktoré ma očarili natoľko, že som sa rozhodol založiť portál SmartWear.sk a prinášať novinky z tejto oblasti. GoPro mám všade so sebou a určite aj teraz točím všetko naokolo. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk :-)