E-shop
Domov / DJI Terra: Revolúcia v mapovaní pomocou dronov?

DJI Terra: Revolúcia v mapovaní pomocou dronov?

Spoločnosť DJI, ako svetová jednotka v civilných dronoch a leteckých zobrazovacích technológiach, predstavila 28. marca nový softvérový nástroj s názvom DJI Terra. Novinka umožňuje spoločnostiam a organizáciám zachytiť a analyzovať letecké snímky na rôzne účely, ako napríklad na ochranu verejnosti, konštrukciu infraštruktúry, v poľnohospodárstve alebo vo filme.   „Spoločnosť DJI dominuje na trhu komerčných dronov […]

Software na 3D mapovanie | zdroj: dji.com/cz/dji-terra

Spoločnosť DJI, ako svetová jednotka v civilných dronoch a leteckých zobrazovacích technológiach, predstavila 28. marca nový softvérový nástroj s názvom DJI Terra. Novinka umožňuje spoločnostiam a organizáciám zachytiť a analyzovať letecké snímky na rôzne účely, ako napríklad na ochranu verejnosti, konštrukciu infraštruktúry, v poľnohospodárstve alebo vo filme.   „Spoločnosť DJI dominuje na trhu komerčných dronov nízko nákladovými a ľahko ovládateľnými modelmi, ako napríklad Mavic Phantom. Naša ponuka v rámci hardvéru je pomerne veľká, ale ponuka softvéru bola doposiaľ limitovaná len na plánovanie letu a ako pomôcka na ovládanie. DJI Terra je teda prvý krok našej spoločnosti k tomu, aby sme sa zapísali aj ako dôveryhodný dodávateľ softvéru na spracovanie dát,“ tvrdí Sunny Liao, generálny riaditeľ DJI. Na svojom webe opisuje výrobca softvér DJI Terra ako „začiatok ďalšej generácie v uľahčovaní mapovania pomocou dronov.“

Tri druhy plánovania

DJI Terra pomáha komerčným pilotom dronov veľmi rýchlo zmapovať terén, a to pomocou viacerých nastavení, ktoré závisia od polohy alebo objektu, ktorý by chceli zachytiť, a tiež od typu mapy alebo 3D modelu, ktorý majú vytvoriť. Na výber sú tu tri druhy plánovania:  

  1. Area  – Mapovaný priestor je zachytený rýchlo a bez problémov vďaka nákresu letovej zóny na mape. DJI Terra automaticky vytvára možnosti letovej trasy na základe vybranej oblasti.
  2. Waypoint– Dynamická trasa letu je vytvorená cez oblasť letu alebo okolo objektov. Na vytvorenie sa využíva práve cieľový bod trate a nastaviteľné parametre, ako napríklad nadmorská výška dronu, rýchlosť, smer, výškové sklony a uhol. Pre trošku zložitejšie úlohy, ktoré si vyžadujú dôraz na detail, je tu 3D letová vizualizácia, ktorá umožňuje simuláciu úlohy na už existujúcom 3D modeli.
  3. Oblique – Dáta sú zachytené opakovaným automatickým letom po tých istých trasách. Každý let automaticky prispôsobí uhol kamery tak, aby zachytila nové detaily.

  https://www.youtube.com/watch?v=QZOeESEMRa0

Mapovanie v reálnom čase a detailné 3D modely

Vďaka softvéru DJI Terra je možné mapovať terén v reálnom čase a veľmi rýchlo vytvárať 2D mapy, prakticky už počas letu. Táto možnosť sa zíde hlavne v kritických situáciách, kedy je nutné sa rozhodnúť v krátkom čase. DJI Terra má možnosť rýchleho spracovania, ktoré vytvára presné a realistické podoby okolia vďaka detailným 2D a 3D modelom. To sa využíva hlavne v priemysle, pri rekonštrukciách autonehôd, sledovaní vývoja na rôznych projektov alebo aj pri vykonávaní rozsiahlych inšpekcií infraštruktúry na mostoch a diaľniciach.

Jednoduchá analýza dát

Okrem vytvárania modelov a máp DJI Terra pomáha aj pri analyzovaní dát a tvorbe náhľadov pomocou ľahko použiteľných nástrojov, ktoré dokážu všeličo zmerať - napríklad lineárnu vzdialenosť, povrchovú plochu alebo objemové odhady. Na vylepšenie komunikácie medzi členmi tímu sa dajú vytvárať štítky s popisom, ktoré sa môžu následne zdieľať.

Kompatibilita

Softvér DJI Terra je momentálne kompatibilný s modelmi:

  • Phantom 4 RTK
  • Phantom 4 Pro V2.0
  • Phantom 4 Pro + V2.0
  • Phantom 4 Pro
  • Phantom 4 Advanced a Phantom 4

Cena a dostupnosť

Cena softvéru sa nemôže zverejňovať a je dostupná vždy na vyžiadanie. Program sa stiahne a aktivuje pomocou zakúpenej licencie, ktorá je platná na jeden rok - sú dostupné dve verzia (Advanced a Pro).   Ak máte nejaké otázky, tak sa pýtajte dole cez komentovú sekciu alebo píšte na info@smartwear.sk. Prípadne využite našu online podporu na tomto odkaze. Chat nájdete v pravom dolnom rohu 🙂   https://www.youtube.com/watch?v=lIEYRC_a3p0&t= https://www.youtube.com/watch?v=-g7TDPnc_3M

magnifiercrosschevron-down