E-shop
Domov / Rozbalenie a vysvetlenie ND filtrov od výrobcu PolarPro | DJI Mavic 2 Pro

Rozbalenie a vysvetlenie ND filtrov od výrobcu PolarPro | DJI Mavic 2 Pro

V tomto článku sa vám pokúsime vysvetliť a pomôcť s výberom toho správneho filtra pre kameru GoPro alebo dron DJI. Filtrov je v dnešnej dobe naozaj veľa. V prvom rade záleží, na čo ho chcete používať. My sme si vybrali pre náš DJI Mavic 2 Pro ND filtre od výrobcu PolarPro (ND4, ND8 a ND16). Z […]
Balenie filtrov pre model DJI Mavic 2 Pro | Výrobca: PolarPro

V tomto článku sa vám pokúsime vysvetliť a pomôcť s výberom toho správneho filtra pre kameru GoPro alebo dron DJI. Filtrov je v dnešnej dobe naozaj veľa. V prvom rade záleží, na čo ho chcete používať. My sme si vybrali pre náš DJI Mavic 2 Pro ND filtre od výrobcu PolarPro (ND4, ND8 a ND16). Z toho dôvodu, že tieto filtre neovplyvňujú podanie farieb a umožňujú viac pracovať s el. uzávierkou/clonou počas slnečných dní. Páči sa nám, že súčasťou balenia je aj prepravný box s magnetickým uzataváraním. Je to veľmi dobrá pomôcka a zároveň sa filtre chránia pred poškodením. V minulosti výrobca PolarPro do balenia nedodával žiaden box. Bolo nutné si dokúpiť prepravné vrecko alebo nosiť filtre v originálnom balení (foto nižšie).  

Tieto filtre sú určené pre modelovú radu GoPro HERO4. Kvôli nízkej váhe je možné ich použiť aj na drone. My sme ich často používali s DJI Phantom 2.

ND filter

  Ide o neutrálny šedý filter a má výrazný vplyv na jas obrazu. Znižuje množstvo svetla dopadajúceho na snímač a efektívne pomáha vyhnúť sa preexponovaným fotografiám a videu. Umožňuje nám lepšie pracovať s el. uzávierkou a clonov (Mavic 2 Pro). Jednoducho môžeme použiť dlhší čas aj počas slnečného dňa a video je tak plynulejšie a má filmovejší nádych. Výrobca má v ponuke aj ND128, ND256, ND1000. Tie sú určené na fotografiu. Ukážka nižšie.  

Fotografie vyhotovené s dlhším časom | Zdroj: polarpro.com

CPL/PL alebo polarizačný filter

  Polarizačný filter má za úlohu potlačiť alebo zvýrazniť odlesky od vodnej hladiny, lesklých predmetov (ukážka nižšie) a tiež umožňuje zvýrazniť kontrast oblohy. Filtrom je nutné otáčať a nájsť správnu polohu (otočný polarizačný filter). V dnešnej dobe sú už aj hybridné filtre, ktoré ponúkajú vlastnosti polarizačného a ND filtra - PL/ND.

  • Znižuje oslnenie a zvyšuje sýtosť farieb
  • Zlepšuje kontrast
  • Znižuje odlesky
  • Chráni objektív kamery
https://www.instagram.com/p/BNCH-DigwlS/

Ako zvoliť správny filter na natáčanie?

  Výrobca PolarPro ponúka zadarmo nápomocnú aplikáciu, ktorá slúži na správny výber filtra. Stačí jednoducho zadať rýchlosť uzávierky, počet snímok za sekundu a aplikácia určí, aký filter by sme mali použiť. Je to jednoduché a rýchle. Aplikácia je dostupná pre iOS a Android.   ND4: Tento filter sa používa najčastejšie pri filmovaní za súmraku, úsvitu alebo za oblačných dní. ND8: Filter ND8 sa používa v čiastočne zamračených až mierne slnečných dňoch, aby sa dosiahla rýchlosť uzávierky 1/60. ND16: ND16 filter sa používa pri veľmi jasných dňoch  - v púšti alebo v zasneženej krajine. ND32: Používa sa v extrémne jasných dňoch. Dosiahnutie rýchlosti uzávierky v rozmedzí od 1/60 do 1/50 umožňuje zachytiť obraz v super kvalite a to aj vo veľmi jasných podmienkach.

Kúpiť drahší filter alebo je to jedno?

  Filter je ďalší optický člen, tak preto musí spĺňať určitú kvalitu. Skutočne na nich nešetrite. Najmä keď sa jedna o filter na dron. Filter musí byť veľmi dobre vyrobený/navrhnutý, aby nepoškodili stabilizačný záves. V minulosti sa filtre nasadzovali priamo na kameru a tým pádom sa zvýšili jej váha, čo zaťažovalo stabilizačný záves. V dnešnej dobe výrobca DJI už myslí na používanie filtrov a tak je možné ochranné sklíčko objektívu demontovať a nahradiť ho za filter - váha ostane tak nezmenená.   My máme veľmi dobré skúsenosti s filtrami od PolarPro. Naozaj ide o niekoľkoročné skúsenosti a zatiaľ nebol žiaden problém. Akurát pri jednej várke bol problém s filtrami pre kamery GoPro. Sklíčko sa odlupovalo od bočného rámu. Do popredia sa dostávajú aj filtre od Pgytech, DJI alebo Freewell. Posledné spomenuté sa na Slovensku nepredávajú.   Viac o jednotlivých filtroch si môžete prečítať aj v odkazoch nižšie ►Mavic 2: http://bit.ly/2LB5ddv ►Mavic 1: http://bit.ly/2DcT7pL ►Mavic Air: http://bit.ly/2TSiAuc ►Spark: http://bit.ly/2QTVyBc ►GoPro original: http://bit.ly/2McpOXk ►GoPro inej značky: http://bit.ly/2T5wNE0

Ako si zvoliť správny filter na natáčanie

  Filtre pre Mavic 2 Pro sú u nás rozbalené, tak sa pokojne zastavte a môžete si ich vyskúšať, prípadne si ich môžete zapožičať. Ak máte nejaké otázky, pokojne sa pýtajte dole cez komentovú sekciu alebo píšte na info@smartwear.sk. Prípadne využite našu online podporu na tomto odkaze. Chat nájdete v pravom dolnom rohu 🙂

O PolarPro

Spoločnosť PolarPro sa špecializuje na výrobu doplnkov pre GoPro kamery, drony, smartfóny a po novom už aj pre fotoaparáty. Vznikli v októbri roku 2011 na Kalifornskej univerzite v USA a ich prvý výrobok bol polarizačný filter pre GoPro kameru.

Pozrite si naše rozbalenie ND filtrov

magnifiercrosschevron-down