E-shop
Domov / EV Comp alebo expozícia v kamerách GoPro

EV Comp alebo expozícia v kamerách GoPro

Kamery GoPro obsahujú jednu veľmi dobrú funkciu, ktorú veľa ľudí nepoužíva. Ide o nastavenie hodnoty expozície. V GoPro ju nájdete pod názvom EV Comp ( Exposure Value Compensation ). Je potrebné zapnúť Protune.   HERO5 Black HERO4 HERO Session HERO3+ Black HERO3 Black Edition HERO3 Silver Edition   Je to veľmi dobrá funkcia, ktorá môže […]

.

Vľavo maximálna hodnota a vpravo minimálna hodnota | GoPro HERO4 Black - ISO 100

Kamery GoPro obsahujú jednu veľmi dobrú funkciu, ktorú veľa ľudí nepoužíva. Ide o nastavenie hodnoty expozície. V GoPro ju nájdete pod názvom EV Comp ( Exposure Value Compensation ). Je potrebné zapnúť Protune.  

  • HERO5 Black
  • HERO4
  • HERO Session
  • HERO3+ Black
  • HERO3 Black Edition
  • HERO3 Silver Edition

  Je to veľmi dobrá funkcia, ktorá môže výrazne zmeniť kvalitu fotografií alebo videa. Ako príklad si môžeme uviesť slnečný deň, keď je svetla dostatok, až prebytok. Tým pádom svetle povrchy ( ľudská pokožka, biela stena a pod. ) môžu byť na fotkách veľmi jasné - prepálené. Vtedy sa strácajú detaily a všetko nám splynie to jednej bielej machule. Aby sme machuľu eliminovali treba sa pohrať s nastavením EV Comp. Vďaka tomúto nastaveniu si vieme upraviť jas vo videu a foto.  

Ukážka ako výrazne dokáže toto nastavenie vplývať na výsledný obraz - ISO: 100 | HERO4 Black

Nastavenie EV COMP je dostupné pre fotografie a video. Nájdete ho v každom nastavení v spondej časti. Ikonka so znakmi +- a označenie EV COMP. Ponúka hodnoty od +2.0 do -2.0. Predvolená hodnota je 0.  

Aj mala zmena tohto nastavenia ma výrazný vplyv na jasné povrchy | HERO4 Black

Nastavenie EV Comp je veľmi jednoduché. Pridávaním plusových hodnôt obraz zosvetlíme a pridávaním mínusových hodnôt obraz stmavíme ( hodnota expozície upravuje jas v danom rozsahu limitu ISO. Pokiaľ už jas v slabých svetelných podmienkach dosiahol maximálnu hodnotu v nastavení ISO, tak zvyšovanie EV Comp nebude maž žiaden význam).   Ak je výrazný slnečný deň, tak si pokojne nastavte na kamere hodnotu -0.5, -1.0 a opačne. Vaše fotografie budú krajšie a ponúknu viacej detailov v svetlých oblastiach. Najlepšie je kameru nastavovať cez displej alebo aplikáciu GoPro App.  

Uniknutá fotografia kamery GoPro HERO5 | Zdroj: instagram.com/goprojm.cn

Pripravovaná novinka GoPro HERO5 by mala obsahovať novú funkciu, ktorá poslúži na lepšie a rýchlejšie nastavenie expozície. Jednoducho na displeji klikneme na svetlí bod a podľa neho sa automatický upraví táto hodnota.  

Bodové zameranie expozície ponúka výrobca DJI | DJI Phantom 3 Advanced - prostredie aplikácie DJI G

Kamery GoPro ponúkajú aj nastavenie Spot Meter (nie je to šport meter ani nič podobné ). Spot Meter je možné mať zapnutý alebo vypnutý. Slúži na natáčanie svetlých scén z tmavších priestorov. V podstate ide o bodové zameranie na stred scény. Napríklad, keď chceme natáčať vonkajšie prostredie z auta.   Pre lepšie pochopenie si pozrite video: https://www.youtube.com/watch?v=7Z-vBLh2YgI V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk 🙂  

magnifiercrosschevron-down