E-shop
Domov / Prichytenie kamier Sony a GoPro - porovnanie

Prichytenie kamier Sony a GoPro - porovnanie

Športových kamier je už v dnešnej dobe naozaj veľa, ale medzi tie najznámejšie patria GoPro a Sony Action Cam.  Každá z nich ma svoj vlastný "mounting system".  Väčšina výrobcov lacnejších kamier sa uchyľuje ku systému od GoPro, pretože ma zaručenú kompatibilitu s veľkým množstvom príslušenstva. Sony sa vybralo vlastnou cestou. Môj známy mi nafotil a poslal fotky […]
favrv

Športových kamier je už v dnešnej dobe naozaj veľa, ale medzi tie najznámejšie patria GoPro a Sony Action Cam.  Každá z nich ma svoj vlastný "mounting system".  Väčšina výrobcov lacnejších kamier sa uchyľuje ku systému od GoPro, pretože ma zaručenú kompatibilitu s veľkým množstvom príslušenstva. Sony sa vybralo vlastnou cestou. Môj známy mi nafotil a poslal fotky aj so svojími poznatkami držiakov na GoPro a Sony Action Cam !

Curved + Flat Adhesive MountsUntitled

Sony má oblú a rovnú nálepku rovnakú. GoPro ich má odlišné. "Sony ju ma takmer dva krát väčšiu ako GoPro, čo je dobré pre jej pevnosť - väčšia plocha nálepky, čiže väčšia plocha na držanie!"  Je to síce výhoda pre jej pevnosť, ale trocha nevýhoda v tom, že je problém nájsť správne miesto na nalepenie. Pri GoPro lepkách sa mi to už pár krát stalo - najmä na prilbe. Dôležitá je aj kvalita lepidla a tú zatiaľ Daniel nevie posúdiť. GoPro používa 3M pásku a tá drží naozaj výborne!

Buckle mount

Sony zrejme použilo lepší plast ako GoPro.  "Držiak je pružnejší, mäkkší, gumovitejší, ale nie mäkký doslova". Z toho vyplýva, že by nemal tak praskať. Buckle mount od Sony obsahuje klasický statívový závit 1/4", okolo ktorého sa nachádza gumená plocha a malý plastový kolík - ten zabraňuje otáčaniu kamery. Asi sa pýtate: "Ako sa potom kamera dotiahne?" Jednoducho! ale treba mať po ruke napríklad mincu. Zo spodnej strany je koliesko s výrezom, slúžiace na dotiahnutie.  

Čo je lepšie ?

Sony ma svoj systém riešený cez stativový závit, čo je v niektorých prípadoch výhoda. Napríklad keď chceme kameru použivať bez vodotesného obalu ( nové Sonyčka sú dokonca bez neho odolné voči poliatiu vodou), vtedy ju jednoducho upevníme pomocou závitu na teleskopku, statív a podobne. Pri GoPro si musíme dokúpiť FRAME (rozbalenie tu), ktorý stojí 45€ a keď ju chceme dať na statív, tak si musíme zase dokúpiť prevod (tripod adaptér).

Sony z toho nepotrebuje nič, žiadne prevody! Tým pádom je menšia a menej zaťažuje peňaženku.   U GoPro sa mi ale páči to, že väčšinou je všetko riešené štýlom - Quick Release Buckle. Čiže rýchla výmena z jedného miesta na druhé a podobne. U Sony si neviem predstaviť, že by som musel stále riešiť statívový závit. Oba systému majú svoje klady a zápory. Všimol som si, že na Slovensku je problém s príslušenstvom pre Sony a preto veľa ľudí využíva rôzne prevody. Príslušenstvo od Sony je taktiež drahé ako od GoPro, je problém ho zohnať a k tomu je ešte aj poväčšine dosť zložito riešené.  

feav
Prevod pre Sony na príslušenstvo od GoPro
magnifiercrosschevron-down