Drony dokážu detekovať klimatické zmeny na rastlináchJe až neuveriteľné kam až siahajú schopnosti dronov  a moderných technológií. Najnovšie harvardskí vedci preukázali, že drony dokážu “komunikovať”  s rastlinami v Amazónii. Komunikácia, ktorá môže napomôcť odhaliť klimatické zmeny ovplyvňujúce našu planétu.

 

Drony dokážu detekovať špeciálne chemické signály, ktoré do vzduchu uvoľňujú rastliny vyskytujúce sa v „krehkých“ lesoch Amazonky. Tieto chemické látky, známe ako prchavé organické zlúčeniny, rozprávajú fascinujúci príbeh o zdraví ekosystémov v súvislosti s odlesňovaním spôsobeným človekom a stresovými faktormi spôsobenými zmenou klímy.

 

Signály, ktoré sú jedinečné pre každý rastlinný druh, umožňujú „komunikovať“ rastlinám s inými druhmi nielen rastlín, ale i živočíchov. V podstate majú svoje vlastné odtlačky prstov. Tieto signály hovoria o zmenách klímy, ktorá je ovplyvnená suchým vzduchom, či naopak záplavám.

 

V minulosti bolo možné tieto signály zachytiť len pomocou špeciálnych konštrukcií, ktoré boli umiestnené ponad koruny stromov v pralese. Postavenie veží je nebezpečné nielen pre zberateľov údajov, ale je tiež invazívnym procesom, ktorý v istej miere zasahuje do miestneho ekosystému a môže tiež zapríčiniť, že zozbierané údaje nebudú správne.

 

Výskumný tím využil drony prispôsobené ich potrebám na zhromažďovanie údajov o biologických signáloch z dvoch blízkych ekosystémov v centrálnej Amazónii.

 

Vedci boli prekvapení, že na rozdiel od ich očakávaní ekosystémy nevykazovali rovnaké emisie. Drony zozbierali údaje, ktoré vedcom ukázali, že chemická látka nazývaná izoprén uvoľnená do ovzdušia mala až o 50 percent vyššiu koncentráciu v plošinovom lese v porovnaní s neďalekým svahom.

 

Vďaka dronom si tak vedci uľahčia prácu a získajú pravdivé a kompletné informácie vedúce k odpovediam o zmenách klímy na našej planéte.

 

Spoločnosť FLIR pred dvoma týždňami predstavila FLIR MUVE ™ C360, čo je detektor rôznych plynov  integrovaný do bezpilotného vzdušného lietadla značky DJI. Tento systém poskytuje nepretržité sledovanie chemického nebezpečenstva v reálnom čase. Viac Vám prezradí video nižšie.

 

 

Zdroj: dronelife

Matej Golis

Matej Golis


Som fanúšikom GoPro kamier a dronov, ktoré ma očarili natoľko, že som sa rozhodol založiť portál SmartWear.sk a prinášať novinky z tejto oblasti. GoPro mám všade so sebou a určite aj teraz točím všetko naokolo. V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať na info@smartwear.sk :-)